TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar Kategoriler e-Kitaplar Yeni Kitaplar Çok Satılanlar Arama

SEPETİM: (Boş)

ELEKTRİK MOTORLARI: AC MOTORLAR VE SÜRÜCÜLERİ


Adet:

Fiyatı:

5.00 TL


Sepete Ekle

Yazar Adı:

DERLEYEN AYDIN BODUR


Yayın No:

EK/2010/2

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

370


 

Giriş


Yayın ücretini ödemenizden sonra size pdf ve epub biçiminde e-posta ile tek kullanımlık link gönderilecektir. Link ile ilgili sorununuzda lütfen emo@emo.org.tr adresine epsota gönderiniz.


Kredi kartınızla online ödeme yapmak istemiyorsanız veya sorun yaşıyorsanız banka havalesi veya eft yolu ile ödeme yapabilirsiniz.
Ödeme Bilgileri
İş Bankası Yenişehir Şubesi (4218) 5110 No‘lu Hesap (IBAN TR490006400000142180005110)
Açıklama kısmına almak istediğiniz yayın/yayınların adını yazınız.
Ödeme yaptıktan sonra dekontu (0312) 417 38 18 No�lu faksa veya emo@emo.org.tr e-posta adresine gönderiniz.

Hem AC ve hem de DC motorlara dönük olarak biraraya getirilen bu notlar, Moreton�un Brushless Servomotors, IDC Technologies�in Elektrik Motorları ve Sürücüleri, Dönen Makinalar Bakım ve Onarım ile Endüstriyel DC Motorlar kurs notları ve Leroy Somer Moteurs, Rockwell Allen-Bradley, Sprecher+Schuh, Electro-Craft Servomotors, Control Techniques, Allen-Bradley, Odendal EJ, Schaffner Elektronik AG, Servo System vb gibi imalatçı firmaların el kitapları ve uluslararası standart kurumlarının tanımlarından yararlanılarak derlenmiştir.

Bu notların 1. cildinde, AC Motorları ve sürücülerine yer verilmiştir. İlk cilt, toplam 11 bölümden ve 375 sayfadan oluşmaktadır. İlk bölümde elektrikli makinalar ve AC güç sistemleri gibi motor teknolojilerinin temelleri anlatılmaktadır. 2. bölüm AC Motor teorisine, motorun yapısı ve bakımına ayrılmıştır. Tekfaz ve üç faz motorların çalışması, mahfazalar, motor beyan değerleri, motorun başlatılması, hızlandırılması ve durdurulması, ileri geri çalıştırma, motor ölçümleri, motor kontrol, motor arızaları yer almaktadır. 3. bölüm üç fazlı endüksiyon motorlarının çalışma ilkeleri, elektrik ve mekanik performansları, endüksiyon jeneratörünün performansı, soğutma-havalandırma, motorun görev çevrimleri vb anlatılmaktadır. 4. bölüm motor koruma röleleri, 5. bölüm güç elektroniği üzerine detaylandırılmıştır. 6. bölümde AC konvertörlerin ve motorların korunması, akım ve sıcaklık algılayıcıları vb anlatılmaktadır. 7. bölümdeğişken hızlı AC sürücülere ilişkin kontrol teknikleri detaylandırılmaktadır. 8. bölüm değişken hızlı sürücü uygulamaları için AC konvertör seçimi, sincap kafesli motorların yüklenmesi, makina yükünün yapısı, hız, tork ve doğruluk kontrolleri vb anlatılır. 9. bölüm değişken hızlı AC sürücülerin kurulması ve işletmeye alınması, çevre şartları, bağlantılar ve topraklama, koruma şartları da anlatılarak verilmektedir. 10. bölüm özel başlıklar ve AC motorlarla ilgili yeniliklere ayrılmıştır. 11. bölümde akım ve hız ölçme transdüserleri, motor koruma değerleri, standartlar, kafesli motorların verimi ve AC motorlar için bir terimler sözlüğüne yer verilmiştir.


Sunuş


Elektrik motorları ile ilgili okuduğunuz bu notların EMO kanalı ile yayınlanması için başından beri desteğini esirgemeyen Orhan (Örücü) Ağabeyimize, derlemenin hazırlanmasında katkılarından dolayı Emre (Metin) ve Hakkı (Ünlü) kardeşlerimize teşekkür ederiz. Ayrıca bu tür mesleki yayınların e-kitap olarak çok düşük bedeller ile meslektaşlarına kazandırmak için bu yayın portalını oluşturma kararı alan 42. Dönem EMO Yönetimine bu öncü rölünden dolayı teşekkür ederiz.

E-Kitabı Derleyen ve Yayına Hazırlayan
İbrahim Aydın Bodur


İçindekiler


1. TEMEL İLKELER   
2. AC MOTOR TEORISI  AC MOTORUN YAPISI VE BAKIMI   
3. ÜÇ-FAZLI AC ENDÜKSIYON MOTORLARI   
4. MOTOR KORUMA RÖLELERI   
5. GÜÇ ELEKTRONIĞI KONVERTÖRLERI   
6. AC KONVERTÖR VE MOTORUN KORUNMASI   
7. DEĞIŞKEN HIZLI AC SÜRÜCÜLERE İLIŞKIN KONTROL SISTEMLERI   
8. DEĞIŞKEN HIZLI SÜRÜCÜ UYGULAMALARI IÇIN  AC KONVERTÖRLERIN SEÇILMESI   
9. DEĞIŞKEN HIZLI AC SÜRÜCÜLERIN KURULMASI VE İŞLETMEYE ALINMASI   
10. ÖZEL BAŞLIKLAR VE YENI GELIŞMELER   
11. EKLER   
EK B AKIM ÖLÇME TRANSDÜSERLERI   
EK C HIZ ÖLÇME TRANSDÜSERLERI   
EK D ULUSLARARASI STANDARTLAR   
EK E AC KAFESLI MOTORLARIN VERIMININ VE KAYIPLARININ BELIRLENMESI   
EK F DEĞIŞKEN HIZLI AC SÜRÜCÜLERLE ILGILI ORTAK TERIMLER SÖZLÜĞÜ


 
  kitap.emo.org.tr
  
COPYRIGHT © 2010 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18
 

 
KEY İnternet Hizmetleri