TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar Kategoriler e-Kitaplar Yeni Kitaplar Çok Satılanlar Arama

SEPETİM: (Boş)

ELEKTRİK ENERJİSİ RAPORU 2016-2017


Ücretsiz e-Kitap

Yazar Adı:

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODSI


Yayın No:

GY/2018/718

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

156


 

Sunuş


 Ülkemizde 80‘li yılların başından beri uygulanan neoliberal politikalar, enerji alanını da biçimlendirmiş, geleceğimiz için büyük önem taşıyan enerji kaynaklarının plansızca kullanılmasına, enerji yoksulluğuna, dışa bağımlılığa, çevrenin ve yaşam alanlarının talanına yol açmıştır.

Bugün Türkiye, enerjide yüzde 75, elektrik enerjisinde ise yüzde 50 oranında dışa bağımlıdır. 2002 yılından beri süren AKP İktidarı boyunca elektrik fiyatları artmış, Türkiye mesken elektrik fiyatları OECD ortalamasının üzerine çıkmış ve toplum için ekonomik bir yük haline gelmiştir. Elektrik enerjisinde kapasite kullanım oranları düşmüş, arz fazlalığı oluşmuştur. Tüm bunlar plansızlığa da bağlı olarak ülke kaynaklarının israf edildiğini göstermektedir. Uluslararası Enerji Ajansı‘nın Dünya Enerji Görünümü Rapor‘na göre dünya genelinde 1,3 milyar insan elektrikten yoksundur ve 2 milyar insanın elektriğe erişimi sınırlı düzeydedir. Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası‘nın 2030 yılına kadar dünyadaki herkesin elektriğe kavuşması hedefine ulaşmanın mümkün olmadığı artık açıkça görülmektedir.

Elektrik Mühendisleri Odası enerji kullanımını temel bir insan hakkı olarak kabul etmektedir. Elektrik enerjisinin sürdürülebilir, temiz, güvenli, kaliteli ve ucuz olarak temin edilebilmesi kamusal bir hizmet olarak kabul edilmeli ve politikalar buna göre belirlenmelidir. 45. Dönem Enerji Daimi Komisyonu tarafından hazırlanan bu Raporda; 2016-2017 döneminde elektrik enerjisinin ülkemizde geldiği durum ile yapısal ve güncel sorunları, dünyadaki diğer ülkelerle karşılaştırmalı olarak ortaya konulmuş ve çözüm önerileri getirilmiştir.

2016-2017 döneminin yanı sıra AKP İktidarı süresince uygulanan elektrik enerjisi politikalarının sonuçlarının anlaşılmasında yardımcı olacağına inandığımız bu raporun çıkmasını mümkün kılan; başta EMO 45. Dönem Enerji Daimi Komisyonu Başkanı Bülent Damar‘a, yazı ve görüşleriyle raporu geliştiren değerli Komisyon üyelerimize ve Oda çalışanlarına teşekkür ediyoruz.

2016-2017 EMO Elektrik Enerjisi Raporu‘nun, içerdiği bilgiler ve görüşlerle elektrik enerjisi alanındaki tartışmalara katkı sunmasını ve üyelerimiz için de bir başvuru kaynağı olmasını umuyoruz.

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası

45. Dönem Yönetim Kurulu


Dosyalar

ELEKTRİK ENERJİSİ RAPORU 2016-2017 (9981 KB)

 
  kitap.emo.org.tr
  
COPYRIGHT © 2010 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18
 

 
KEY İnternet Hizmetleri