TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar Kategoriler e-Kitaplar Yeni Kitaplar Çok Satılanlar Arama

SEPETİM: (Boş)

17 MAYIS DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON VE BİLGİ TOPLUMU GÜNÜ ETKİNLİKLERİ


Ücretsiz e-Kitap

Yazar Adı:

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ

ISBN No:

978-605-01-1052-4


Yayın No:

GY/2017/684

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

81


 

Sunuş


 Baskıların ve sansürün artarak devam ettiği ülkemizde, bilgiye ulaşma özgürlüğünden söz edebilmek mümkün değil. İçinden geçtiğimiz OHAL süreci ve haksız hukuksuz KHK`lar ile haber siteleri, gazeteler ve haber ajansları kapatılıyor ve sansürleniyor. Bu durum evrensel temel haklardan biri olan bilgiye erişim hakkının ortadan kaldırılması olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya paylaşımları suç sayılmakta, bu nedenle binlerce kişi tutuklanmakta veya başka yaptırımlara maruz kalmaktadır. Türkiye`nin en büyük ve köklü gazetelerinden birinin genel yayın yönetmeni attığı bir tweet yüzünden tutuklanıyor, sosyal paylaşım ağlarından düşüncelerini aktaran lise öğrencilerine bile cezalar veriliyor, insanlar düşüncelerini özgürce paylaşamıyorlar. Tüm bu yaşananlar 12 Eylül`ün baskıcı zihniyetinin sadeceadının değiştiğini ama her zaman iktidarda olduğunu göstermektedir.

Yaşanılan durumun bir başka boyutunda ise Türkiye`deki iletişim alt yapısı ve iletişim ağının kamudan özel sektöre tasfiye edilmesiyle birlikte ortaya konulan anlayış farkı, iletişimi bir hak olmaktan çıkararak özel sektörün kâr ve rant kapısı haline getirmiştir. Devlet ve yurttaş arasındaki hak ve özgürlük ilişkisi, şirket ve müşteri arasındaki daha fazla kâr ilişkisine devşirilmiştir. Aslında kamuya ait olan alt yapı ile iletişim hizmeti yine kamuya ücretlendirilmektedir.

Aynı zamanda sürekli gelişen ve büyüyen bu alanda bilgi güvenliği ve güvenilirliği de son derece önemli hale gelmiştir. Özellikle kişisel verilerin güvenliği hâlâ tam anlamıyla sağlanabilmiş değildir. Artık insanların sanal platformlarda tek bir kimlik numarası ile birçok şeyi yapabildiklerini düşündüğümüzde kişisel bilgilerin korunması ve güvenliği belki de en temel sorun olarak karşımızda durmaktadır.

Çizdiğimiz bu çerçeve içinde EMO Ankara Şubesi olarak 17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü etkinliğini, bir dizi etkinlikle ve birbirinden değerli konuşmacılarla bir araya gelerek gerçekleştirdik. Bu etkinliklerin bant çözümlerinden oluşan kitabımızı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü`nün anlamını özgürce konuşulabileceği; internete erişim herkes için ucuz, yaygın, kullanılabilir ve ulaşılabilir günlerde buluşmak en büyük temennimizdir.

EMO Ankara Şubesi

23. Dönem Yönetim Kurulu


Dosyalar

17 MAYIS DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON VE BİLGİ TOPLUMU GÜNÜ ETKİNLİKLERİ (4813 KB)

 
  kitap.emo.org.tr
  
COPYRIGHT © 2010 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18
 

 
KEY İnternet Hizmetleri