TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar Kategoriler e-Kitaplar Yeni Kitaplar Çok Satılanlar Arama

SEPETİM: (Boş)

KENT VE ELEKTRİK SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI


Ücretsiz e-Kitap

Yazar Adı:

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

ISBN No:

978-605-01-1019-7


Yayın No:

GY/2017/679

Yayın Yeri:

İSTANBUL

Sayfa Sayısı:

112


 

Sunuş


 Şubemizin, 19-20-21 Kasım 2015 tarihlerinde İstanbul Harbiye Askeri Müze Kültür Sitesi`nde düzenlediği "Elektrik Elektronik Mühendisliği Kongresi" yoğun bir katılımla gerçekleşti. EEMKON 2015 Kongresi, sadece elektrik mühendislerine değil, elektronik, kontrol ve biyomedikal mühendislerine de yönelik bir dizi etkinliğin gerçekleştiği, üniversitelerin ve meslek alanımızdaki diğer kurum ve kuruluşların desteğini alan başarılı bir çalışma oldu.

Yedi ayrı sempozyumdan oluşan kongreye; TESİD, ENOSAD, İPYD, EMSAD, ETMD, ATMK gibi pek çok sektörel dernek ve kuruluş ile birlikte TSE, BTK, EÜAŞ gibi kamu kuruluşu ve aralarında İTÜ, İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi olan 38 üniversite destek verdi. Üç günde 525 delege, 770 öğrenci ve 820 kayıtlı izleyici ve ayrıca sergi ziyaretçileri ve kayıtsız izleyicilerle birlikte 3.000`I aşkın katılımcının izlediği kongrede; 12 panel, 45 oturum düzenlendi ve dokuzu yurtdışından olmak üzere 245 konuşmacı sunum yaptı. Kongrenin yedi sempozyumundan biri olan Kent ve Elektrik Sempozyumu 5 oturum, 1 forum ve 1 özel sunum olarak gerçekleşti. PHILIPS, Emek Elektrik, EKOsinerji Elektrik, Alternatif Bilişim Derneği, TÜYAK, İSBAK, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, EMO‘dan temsilciler ile YTÜ, Okan Üni., Doğuş Üni., ODTÜ, Galatasaray Üni., Boğaziçi Üni., Giresun Üni. ve Aksaray Üni.‘den 24 konuşmacımız görüşlerini paylaştı.

Kent ve Elektrik Sempozyumu, Elektrik Elektronik Mühendisliği Kongresi, EEMKON 2015`in elektrik elektronik mühendisliği alanlarının kent ve yaşamı doğrudan etkileyen diğer mühendislik ve sosyal alanlarla ortaklaştığı bir platform oldu.

Sempozyumda; ülkemizde yaşanan hızlı kentleşme, beraberinde kentlerde yaşanan sorunların dağ gibi büyümesini de getirmektedir. Deprem kuşağında olan ülkemizde pek çok şehrimiz doğal afetlerle sık sık karşılaşmakta, buna karşılık elektrik ve iletişim için gerekli ve yeterli tedbirler alınmakta mıdır? Aydınlatma konusunda hazırlanmış bir master plan olmaması; trafikte, güvenli yaya ulaşımında ve yapılan kötü uygulamalarla oluşan ışık kirliliği her türlü canlının yaşamını olumsuz olarak etkilemektedir, tarihi binaların keyfi aydınlatılması da özellikle kültürel mirasımızın kent yaşamındaki yerini giderek yok etmektedir. Bu konularda devlet, yerel yönetimler ve ilgili dağıtım şirketlerinin görevleri ne olmalıdır?

Kentsel dönüşümün alt yapı problemleri özellikle enerji planlaması nasıl yapılıyor? aksaklıklar nelerdir? Hızla gelişen raylı ulaşım sistemleri ne getiriyor ne götürüyor? Tüketici açısından kullandığımız enerjinin bedelleri uygun mu? Tüketici duyarlılıkları dikkate alınıyor mu?

İnşaat sektörünün hızla ve plansız büyümesi, sahalarda olan iş cinayetleri ve kazalarda büyük artışlara neden olmuştur. Diğer taraftan alelacele çıkarılan yasa ve yönetmeliklerle çok sayıda iş güvenliği uzmanı ortaya çıkarılmış, bu uzmanlar elektrik konusunda ne biliyorlar, bunların yetkinleştirilmeleri için ne yapmalıyız?

Sorularının yanıtları ve çözüm önerileri aranarak çok önemli sonuçlara ulaşıldı.

EEMKON 2015 Düzenleme Kurulu


İçindekiler


 SUNUŞ 1

KENT VE YAPIYÜZÜ AYDINLATMASI

Oturum Yöneticisi: Prof Dr Rengin Ünver (YTÜ) 3

Prof Müjgan Şerefhanoğlu Sözen (YTÜ) 9

Y Mim Sümeyra Çam Gün (YTÜ) 15

Arş Gör Y Mim Esra Küçükkılıç Özcan (YTÜ) 26

AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ

Oturum Yöneticisi: Prof Dr Orhan Alankuş (Okan Üniv) 33

Aysu Müge Yeşil (Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı) 37

Doç Dr İlkay Ulusoy (ODTÜ) 45

Dr Fatih Gündoğan (İSBAK)  53

Oruç Altıntaşı (ODTÜ) 57

GÖZETİM TOPLUMU FORUMU

Forum Yöneticisi: Doç Dr Barış Çoban (Doğuş Üniv) 63

KENT VE ELEKTRİK BİLDİRİ OTURUMU

Oturum Yöneticisi: İsa Güngör (EMO) 75

Işık Kirliliğine Doğru Aydınlatma Çözümleri ve Enerji Tasarrufu

Öğr Gör Yasin Bektaş, Öğr Gör Taner Dindar (Ankara Üniversitesi Nallıhan TBMY) 76

Yeni Nesil İzolatörlerin Tasarım ve İmalat Teknolojileri

Hüseyin Arabul (Emek Elektrik) 83


Dosyalar

KENT VE ELEKTRİK SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI (11112 KB)

 
  kitap.emo.org.tr
  
COPYRIGHT © 2010 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18
 

 
KEY İnternet Hizmetleri