TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar Kategoriler e-Kitaplar Yeni Kitaplar Çok Satılanlar Arama

SEPETİM: (Boş)

SHANNON`A SAYGI


Adet:

Fiyatı:

25.00 TL


Sepete Ekle

Yazar Adı:

YAYINA HAZIRLAYAN: AYDIN BODUR

ISBN No:

978-605-01-0887-3


Yayın No:

GY/2016/646

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

156


 

Giriş


Kredi kartınızla online ödeme yapmak istemiyorsanız veya sorun yaşıyorsanız banka havalesi veya eft yolu ile ödeme yapabilirsiniz.

Ödeme Bilgileri

İş Bankası Yenişehir Şubesi (4218) 5841411 No‘lu Hesap (IBAN TR11 0006 4000 0014 2185 8414 11) Açıklama kısmına almak istediğiniz yayın/yayınların adını, TC Kimlik No veya Vergi No‘nuzu yazınız.

Ödeme yaptıktan sonra dekontu (0312) 417 38 18 No‘lu faksa veya emo@emo.org.tr e-posta adresine adresiniz ile birlikte gönderiniz.


Sunuş


 Elektrik Mühendisleri Odası, senelerdir gerek temel bilimlere ve gerekse uygulamalı bilimlere yaptığı katkılarla tanınmaktadır. Odamız, elektrik ve elektronik mühendisliği alanında çeşitli üniversitelerle birlikte düzenlediği çalıştaylar, kurultaylar, sempozyumlar, kongreler dışında, EMO-Genç eliyle üniversite öğrencilerine dönük ödüllü Proje ve Tez Yarışmaları ve yine geleceğin bilim insanlarına dönük Genç Bilimci Serhat Özyar Bilim Ödülü gibi özendirici birçok etkinlikler düzenliyor. Ayrıca periyodik olarak yayınladığı "EMO Bilimsel Dergi" ve teknik kitaplarıyla da bu alanda başka birçok katkılar vermeye de devam etmektedir. Cladue Elwood Shannon`un iki önemli makalesini barındıran bu kitap da bunlara yeni bir örnektir.

Shannon`un birbirinden değerli bu iki makalesiyle Shannon`un bilimsel yolculuğu hakkında makaleyi Türkçeleştiren ekip: Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Elektrik/Elektronik Mühendisliği ve Fizik Bölümlerinde çift anadal yapan, bilim insanı adayı öğrencilerden oluşmaktadır. Bu ekipteki gençlerden Baran Bodur, Doğa Veske ile Ümit Mert Çağlar`a teşekkür ederiz… Bu makalelerle birlikte Shannon`un mühendislik yaşamındaki yerini anlatan bir diğer makale de, Shannon`un ölümünden sonra Eugene Chiu ve arkadaşları tarafından yazılmıştır. EMO, bu makalenin de önemli bir kısmını Türkçeleştirerek sizlere sunmaktadır.

Bu makalelerin Türkçeleştirilmesi kararını alan EMO Yayın Kuruluna, yayına hazırlama ve sunuşa katkılarından dolayı ODTÜ`den Sayın Prof. Melek Diker Yücel`e, Sayın Orhan Örücü`ye ve Aydın Bodur`a teşekkür borçluyuz. Bir teşekkürde Shannon`la ilgili çalışma yapmak için bizi yönlendiren Prof. Dr. Tayfun Akgül`e...

Bu kitapta topladığımız makalelerden "İletişimin Matematiksel Kuramı"nı daha iyi anlayabilmek için bir bilgi notunu da paylaşalım: (https://tr.khanacademy.org) Khan Akademi, internet sitesi üzerinden, birçok bilginin daha kolay öğrenilmesine dönük olarak sunumlar hazırlıyor.

Elinizdeki bu kitap, Shannon`u, en azından bu iki önemli makalesiyle olsun anmak, yeniden hatırlatmak, hatırlamak için yapıldı.

İyi okumalar dileriz…

EMO 45. Dönem Yönetim Kurulu


İçindekiler


 CLAUDE ELWOOD SHANNON (1916-2001) 3

SUNUŞ 7

Claude Shannon`un Matematik Kuramı`ndan Bir Seçki 11

Eugene Chiu, Jocelyn Lin, Brok Mcferron, Noshirwan Petigara, Satwiksai Seshasai

Teşekkür

Giriş

Yöntem (Metodoloji/Yöntembilim)

Bilgi Kuramı

Eksik Olan

1948 Tarihli İletişimin Matematiksel Kuramı

Shannon Yöntemi (Metodolojisi)

Mimar Shannon

Anahtarlama Kuramı

Röle ve Anahtarlama Devrelerinin Simgesel Analizi

Sonuç

Röle ve Anahtar Devrelerinin Simgesel Analizi 37

Claude Elwood Shannon

Giriş

Seri-Paralel İki Uçlu Devreler

Çok Uçlu ve Seri-Paralel Olmayan Devreler

Ağ Sentezi

Görsel Örnekler

Kaynakça

İletişimin Matematiksel Kuramı 73

Claude Elwood Shannon

Giriş

Kesikli Gürültüsüz Sistemler

Gürültülü Kesikli Sistemler

Matematiksel Hazırlık

Sürekli Kanal

Sürekli Bir Kaynağın Hızı

TEŞEKKÜR 153

CLAUDE SHANNON 155


 
  kitap.emo.org.tr
  
COPYRIGHT © 2010 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18
 

 
KEY İnternet Hizmetleri