TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar Kategoriler e-Kitaplar Yeni Kitaplar Çok Satılanlar Arama

SEPETİM: (Boş)

HEY ÇOCUKLAR! DALGALARLA DALGA GEÇMEYİN


Adet:

Fiyatı:

30.00 TL


Sepete Ekle

Yazar Adı:

PROF. DR. SÜLEYMAN DAŞDAĞ

ISBN No:

9786050105018


Yayın No:

GY/2013/547

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

128


 

Giriş


 Kredi kartınızla online ödeme yapmak istemiyorsanız veya sorun yaşıyorsanız banka havalesi veya eft yolu ile ödeme yapabilirsiniz.

Ödeme Bilgileri

İş Bankası Yenişehir Şubesi (4218) 5841411 No‘lu Hesap (IBAN TR11 0006 4000 0014 2185 8414 11)

Açıklama kısmına almak istediğiniz yayın/yayınların adını yazınız.

Ödeme yaptıktan sonra dekontu (0312) 417 38 18 No‘lu faksa veya emo@emo.org.tr e-posta adresine gönderiniz.


Sunuş


 Çevreye elektrik, manyetik veya elektromanyetik dalgalar yayan veya alanlar oluşturan araç ve gereçlerin hızlı bir şekilde artması kamuoyunu endişelendirmektedir. Bu nedenle son yıllarda "Elektromanyetik kirlilik ve hastalıklar arasında ilişki olabileceği" endişesi, kamuoyunu sürekli meşgul eden en önemli konulardan biri haline gelmiştir. Bu endişe aslında toplumsal olarak gelişmekte olduğumuzun bir göstergesidir.

Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar, elektromanyetik kirliliğe neden olan aktörlerin sağlık açısından masum olmadığını öne sürmektedir. Elektromanyetik kirlilik ve Sağlık söz konusu olunca elektrik alanlar, manyetik alanlar, iyonlaştıran veya iyonlaştırmayan ışınların sağlık üzerine etkilerine ilgi her geçen gün artmaktadır.

Toplumun elektromanyetik kirlilik ile hastalıklar arasında bir ilişki olabileceği endişesi, bu konularda gerekli eğitim koşullarının sağlanması ile kabul edilebilir düzeylere düşürülebilir. Bu nedenle daha önce bu konulara ilişkin yazdığım kitaplarıma bir yenisini eklemenin, konuya katkı sunacağını düşünerek bu kitabı hazırladım. Ama bu kitabımın en önemli farkı, çocuk sağlığı ve elektromanyetik kirlilik konusunda, belki de dünyada yazılmış ilk kitap oluşudur.

Ebeveynlerin neredeyse büyük bir bölümünün şikayetçi olduğu konuların başında çocuklarımızın kablosuz iletişim sağlayıcılar tarafından desteklenen cep telefonları, bilgisayarlar vb. elektronik cihazlara olan aşırı bağımlılıklarıdır. Bu bağımlılığın önüne geçilememesi durumunda, gelecekte ülke olarak endişelenmemiz gerektiği de açıktır. Çünkü bu tür araç gereçlerin yaymış olduğu ışınlar, bağımlılıkla birlikte ele alındığında, sağlıklı bir gelecek oluşturmak için olası risklerin önüne geçmeye çalışmak, toplumsal bir duyarlık gerektirmektedir.

Toplumsal duyarlık açısından önemli olduğunu düşündüğüm bu kitabın ana hedefi, "Elektromanyetik kirlilik ve sağlık" konusunu olabildiğince oyunlaştırarak çocuklarımıza aktarmaktır. Çocukluk veya ergenlik döneminde bu konulara duyarlı bir nesil yetiştirmek, geleceğimizi daha güvenli hale getirecektir.

Bu kitap, nelerden ne kadar endişe etmemiz gerektiğine çocuklarımızın veya ebeveynlerinin karar verebilmesi için, olabildiğince kolay anlaşılabilir bir dille hazırlanmıştır. Kitabı okuduktan sonra,"Elektromanyetik kirlilik ve sağlık konusunda endişelenmemizin gerekli olup olmadığına" çocuklarımız karar verecektir. Çocuklarımızın sağlıklı bir yargıya sahip olmaları için ebeveynlere bu kitabı çocukları ile birlikte okumak kalıyor.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Süleyman Daşdağ


İçindekiler


 Prof. Dr. Süleyman Daşdağ

İlk, orta ve yüksek öğrenimini Diyarbakır`da yaptı. Dicle Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü`nde 1986 yılında yüksek lisansını ve 1989 yılında da doktorasını tamamladı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı`nda 1993 yılında doçent ve 1998 yılında da profesör oldu. Halen aynı anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Akademik ilgi alanları olan, elektromanyetik alanların (iyonlaştırıcı radyasyonlar, iyonlaştırmayan radyasyonlar, cep telefonları ve baz istasyonları, oldukça düşük manyetik alanlar) biyolojik etkileri konusunda çok sayıda bilimsel yayınları, makaleleri ve konferansları bulunmaktadır.

Türk Biyofizik Derneği, Bioelectromagnetics Society (BEMS), European Bioelectromagnetics Association (EBEA) ve European Society for Photobiology üyesidir. "Viktorya Apartmanı" adlı şiir kitabının yanı sıra, "Dalga Dalga Geliyorlar ve Siz Farkında Değilsiniz", "Kansere Çözüm Var (Bölüm Yazarlığı)" ve basım aşamasında olan "50 Soruda Elektromanyetik Kirlilik" adlı kitapların yazarıdır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.


 
  kitap.emo.org.tr
  
COPYRIGHT © 2010 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18
 

 
KEY İnternet Hizmetleri