TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar Kategoriler e-Kitaplar Yeni Kitaplar Çok Satılanlar Arama

SEPETİM: (Boş)

ÖLÇÜ TRAFOLARI VE SEKONDER KORUMA


Stokta Yok

Yazar Adı:

Haldun BÜYÜKDORA

ISBN No:

9944891630


Yayın No:

BT/2006/5

Yayın Yeri:

İZMİR

Sayfa Sayısı:

69


 

Sunuş
Elektrik Mühendisleri Odası olarak en temel görevlerimizden biri mesleki birikimimizi arttırmak, bu birikimi üyelerimizin kullanımına sunarak mesleki gelişmelerine yardımcı olmaktır.

Bu anlamda öncelikle uzmanlık alanımızda meslektaşlarımızda oluşmuş kişisel birikimleri örgütsel birikime dönüştürmekte ve bu örgütsel birikimi kitap, dergi, bülten vb yayın yolu ile ya da seminer, söyleşi vb sunularla meslektaşlarımızla buluşturmaktayız.

Günümüzde- üniversitelerimizdeki eğitim düzeyinin gerilemiş olması ve eğitim süreçlerinin sonunda kendi kusurları olmayan eksiklikleri taşıyan meslektaşlarımızın varlığı ifade etmekten üzüntü duyduğumuz bir gerçektir.

Kuşkusuz üniversite eğitimini tamamlamış bulunan meslektaşlarımız taşıdıkları potansiyelle çalışacakları kurumlarda mesleki gelişmelerini sürdürmek durumundadırlar. Geçmiş yıllarda kamu kurum ve kuruluşları mesleğe adım atan genç meslektaşlarımız için eğitim ve deneyim kazanma alanları olmuşlardır. Ancak kamu kurum ve kuruluşları bugün nitel ve nicel anlamda geriletilmiş, üstlendikleri kamusal görevleri gereğince yerine getiremedikleri gibi genç mühendislere sağladıkları olanakları da ortadan kalkmıştır.

Ülkemize dayatılan ekonomik politikalar sonucu özellikle bölgemizde olmak üzere yatırımlar durmuş olup meslektaşlarımız için yeni çalışma alanları yaratılamamaktadır. Çalışma alanı bulamayan üyelerimizin bir bölümü çözümü yurt dışı da olmak üzere bölgemiz dışına çıkmakta aramakta, ancak ciddi bir bölümü seçeneksizliğin de zorlamasıyla serbest çalışmayı seçmektedirler.

Meslek yaşamının her anında olabilmekle birlikte özellikle bu meslektaşlarımız gerek tasarım gerek tesis aşamalarında karşılaştıkları sorunların çözümünde bilgi ve deneyim desteğine gereksinim duymaktadırlar.

Sevgili ağabeyimiz Haldun Büyükdora‘nın bu çalışması meslekte uzun yılların oluşturduğu zengin bir birikimi, bu gereksinimi hisseden meslektaşlarımızın kullanımına sunmaktadır.

Birbirini tamamlayan Ölçü Trafoları ve Sekonder Koruma bölümlerinden oluşan bu çalışma tasarım ve tesis hizmetleri dışında işletme ve bakım hizmetleri üreten meslektaşlarımız için de son derece yararlı bir kaynak olacaktır.

Meslek odası olarak önemli görevlerimizden birini yerine getirmemizde sağladığı bu değerli katkıdan ötürü kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Meslek odalarının ve odalarda görev yapan yöneticilerin genel olarak siyaset yaptığı söylemlerine karşın bu çalışma kuşkusuz meslek, meslektaş ve ülke yararına politikalar üretmenin yanısıra gerçekleştirilen çok sayıda mesleki çalışmalardan biri olarak meslek odası gereklerinin yerine getirilmesinin bir örneğini oluşturmaktadır.

Uzun yıllardır Elektrik Mühendisleri Odası çalışmalarına koyduğu yönetsel katkılarını taçlandırdığı bu çalışmasının devamının geleceği umuduyla sonsuz teşekkürler.

Mustafa KÜÇÜK

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

HALDUN BÜYÜKDORA

1934 yılında Eskişehir‘de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladıktan sonra İTÜ Maçka Teknik Okulu‘ndan Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu

Askerlik sonrası DSİ-EİEİ‘nde kısa sürelerde çalıştı. Etibank Batı Anadolu Şebeke Müdürlüğü‘ne bağlı çeşitli birimlerde görev aldıktan sonra atandığı Elazığ‘da Güney Anadolu Bölge Müdürü olarak iki yıl çalıştı.

Yeniden döndüğü Batı Anadolu Şebeke Müdürlüğü‘nde müdür yardımcısı iken 1975 yılında istifa ederek kamu görevinden ayrıldı.

15 yıl süre ile ENH ve trafo merkezi projelendirme ve taahhüdü konularında çalıştı. 1990 yılında döndüğü TEK‘ndan İşletme ve Bakım Müdürü iken 1995 yılında emekli oldu. Bir süre SMM faaliyeti sürdürdü.

Şubemizin 6. Dönem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, 14. ve 15. Dönem Başkanı ve EMO 32. Dönem Onur Kurulu üyesi görevlerinde bulundu.

  


Dosyalar

Ölçü Akım Trafolar (221 KB)

Ölçü Gerilim Trafolar (92 KB)

Sekonder Koruma Genel Biigiler (103 KB)

Aşırı Akım Röleleri (163 KB)

Trafo zati korumaları (305 KB)

Ekler-Tip proje çizimleri (164 KB)

3AA+Top ve tr zati kor prensip şeması (51 KB)

3AA+Top ve tr zati kor. Bağlama şeması (279 KB)

2 AA+Top ve tr zati kor prensip semasi (113 KB)

2AA+Top ve Tr zati kor baglama semasi (96 KB)

3 AA ve tr zati kor prensip şeması (108 KB)

3 AA ve tr zati kor. bağlama şeması (64 KB)

2 AA+Top prensip şeması (99 KB)

2 AA+Top ve tr zati kor. bağlama şeması (82 KB)

AG tarafı 3 AA ve Tr zati kor Baglama semasi (68 KB)

AG tarafı 3 AA ve Tr zati kor bağlama şeması (95 KB)

AG ve OG tarafı AA ve Tr zati kor prensip şeması (116 KB)

AG ve OG tarafı AA ve Tr zati kor. bağlama şeması (113 KB)

Elektrik kilit çözme devre şeması_Tr fiderli (73 KB)

DC devre dağıtım_Tr fiderli (73 KB)

Elk kilit çözme devre şeması_tr ve hat fiderli (70 KB)

DC devre dağıtım_Tr ve Hat fiderli (70 KB)

Kumanda panosu_Bir fiderlii mrk (73 KB)

Kumanda panosu_iki fiderli mrk (78 KB)

 
  kitap.emo.org.tr
  
COPYRIGHT © 2010 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18
 

 
KEY İnternet Hizmetleri