TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar Kategoriler e-Kitaplar Yeni Kitaplar Çok Satılanlar Arama

SEPETİM: (Boş)

ETİK, AHLAK VE MESLEK İLKELERİ


Stokta Yok

ISBN No:

975395753X


Yayın No:

EG/2004/7

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

99


 

Sunuş


Toplumsal yozlaşma, genelde sanıldığı gibi, etik ve ahlaki değerlerdeki bozulmanın sonucu değil, aksine bu değerlerdeki bozulma toplumsal yozlaşmanın sonucudur.

Burada gözden kaçırılan olgu bozulmanın aşağıdan yukarı doğru, yani toplumun alt katmanlarından başlayarak yukarı doğru tırmanan bir birşeç olmadığıdır.

Karşıt olarak yozlaşma, ekonomik ve siyasal gücü elinde bulunduran egemen sınıfın ilişkilerinde, çıkara dayalı temelde, ortaya çıkmaya başlamış ve aynı çıkar ilişkilerj çerçevesinde oluşturulan değer yargıları tabana dogru yayılarak toplumu etkisi altına almıştır.

Bu kaos ortamında, yukarıdan aşağıya doğru yayılan yozlaşmayı, bireylere yönelik, bir takım yazılı kurallar ve bunlara dayalı yaptırımlar getirerek aşağıdan yukarı doğru düzeltmeye çalışmak, başka bir deyişle, güçlü kirletici odakları görmezden gelerek sadece, kirliliğe bulaşmış olanlar hedef alınarak, toplumda, ahlakı oluşturmaya çaılışmak, ünlü benzetmeyle; sıtma mücadelesinde bataklığı kurutmak yerine tek tek sivri sineklerle uğraşmakla aynı anlama gelecektir.

Bu nedenle insan davranışlarını toplumsal bağlardan soyutlayarak, kontrol altına alma yerine, insanların özerk kimliklerini geliştirmelerine olanak sağlayacak özgürleştirici ortamların yaratılmasına çaba harcamak daha anlamlı olacaktır.

Asıl sorun toplumun edilgen konumdan katlılmcı ve etken bir yapıya dönüştürülmesidir. Bu dönüşm ahlak ihlallerine karşı en etkili yaptırım olan toplumsal tepkinin yaşam bulmasını sağlayacaktır.

Kitap, etik ve ahlak sorunlarının bütüncül yapısını bozan bir yaklaşılmla "mesleki davranlış ilkeleri" adı altında, dar kapsamda, ele alınmasının yeterli olmayacağına, sorunların çözme için konunun bütünsellik içerisinde ele alınmasının kaçılmaz olduğuna dikkati çekmeyi amaçlamaktadır.


Dosyalar

ETİK, AHLAK VE MESLEK İLKELERİ (742 KB)

 
  kitap.emo.org.tr
  
COPYRIGHT © 2010 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18
 

 
KEY İnternet Hizmetleri