TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar Kategoriler e-Kitaplar Yeni Kitaplar Çok Satılanlar Arama

SEPETİM: (Boş)

ELEKTRİK MOTORLARI: DC SERVO MOTORLAR


Adet:

Fiyatı:

3.00 TL


Sepete Ekle

Yazar Adı:

DERLEYEN AYDIN BODUR

ISBN No:

978-605-01-0043-3


Yayın No:

EK/2010/3

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

186


 

Giriş


Kredi kartınızla online ödeme yapmak istemiyorsanız veya sorun yaşıyorsanız banka havalesi veya eft yolu ile ödeme yapabilirsiniz.
Ödeme Bilgileri
İş Bankası Yenişehir Şubesi (4218) 5110 No‘lu Hesap (IBAN TR490006400000142180005110)
Açıklama kısmına almak istediğiniz yayın/yayınların adını yazınız.
Ödeme yaptıktan sonra dekontu (0312) 417 38 18 No�lu faksa veya emo@emo.org.tr e-posta adresine gönderiniz.

Hem AC ve hem de DC motorlara dönük olarak biraraya getirilen bu notlar, Moreton`un Brushless Servomotors, IDC Technologies`in Elektrik Motorları ve Sürücüleri, Dönen Makinalar Bakım ve Onarım ile Endüstriyel DC Motorlar kurs notları ve Leroy Somer Moteurs, Rockwell Allen-Bradley, Sprecher+Schuh, Electro-Craft Servomotors, Control Techniques, Allen-Bradley, Odendal EJ, Schaffner Elektronik AG, Servo System vb gibi imalatçı firmaların el kitapları ve uluslararası standart kurumlarının tanımlarından yararlanılarak derlenmiştir.

Bu notların 1. cildinde, AC Motorları ve sürücülerine yer verilmiştir. İlk cilt, toplam 11 bölümden ve 375 sayfadan oluşmaktadır. İlk bölümde elektrikli makinalar ve AC güç sistemleri gibi motor teknolojilerinin temelleri anlatılmaktadır. 2. bölüm AC Motor teorisine, motorun yapısı ve bakımına ayrılmıştır. Tekfaz ve üç faz motorların çalışması, mahfazalar, motor beyan değerleri, motorun başlatılması, hızlandırılması ve durdurulması, ileri geri çalıştırma, motor ölçümleri, motor kontrol, motor arızaları yer almaktadır. 3. bölüm üç fazlı endüksiyon motorlarının çalışma ilkeleri, elektrik ve mekanik performansları, endüksiyon jeneratörünün performansı, soğutma-havalandırma, motorun görev çevrimleri vb anlatılmaktadır. 4. bölüm motor koruma röleleri, 5. bölüm güç elektroniği üzerine detaylandırılmıştır. 6. bölümde AC konvertörlerin ve motorların korunması, akım ve sıcaklık algılayıcıları vb anlatılmaktadır. 7. bölümdeğişken hızlı AC sürücülere ilişkin kontrol teknikleri detaylandırılmaktadır. 8. bölüm değişken hızlı sürücü uygulamaları için AC konvertör seçimi, sincap kafesli motorların yüklenmesi, makina yükünün yapısı, hız, tork ve doğruluk kontrolleri vb anlatılır. 9. bölüm değişken hızlı AC sürücülerin kurulması ve işletmeye alınması, çevre şartları, bağlantılar ve topraklama, koruma şartları da anlatılarak verilmektedir. 10. bölüm özel başlıklar ve AC motorlarla ilgili yeniliklere ayrılmıştır. 11. bölümde akım ve hız ölçme transdüserleri, motor koruma değerleri, standartlar, kafesli motorların verimi ve AC motorlar için bir terimler sözlüğüne yer veriilmiştir.

İkinci cilt toplamı 170 sayfa kadardır ve DC motorlara ayrılmıştır. 2. cildin ilk bölümünde fırçalı, kalıcı mıknatıslı motorla ilgili kısa bir bilgi verilmektedir. Bu, daha tanıdık bir makinanın kullanılarak bazı temel bilgilerin verilmesine ve ayrıca daha sonra fırçasız tiple daha açık bir karşılaştırma yapılmasına olanak vermektedir. İkinci bölümde fırçasız makinalara giriş yapılmış ve fırçasız motorların endüstride yayagın kullanımı dolayısıyla bu bölümden sonrası fırçasız servo motorlara ayrılmıştır. Sürekli mıknatıslama ve manyetik alanlar, üç sargılı fırçasız motorlar anlaıldıktan sonra 3. bölümde fırçasız komutatörler, güç elektroniği de anlatılarak ve algılayıcılara da giriş yapılarak anlatılmıştır. 4. bölümde motor ve yük dinamikleri anlatılmaktadır. Son bölümde motor beyan değerleri ve motor seçimi anlatılmıştır. Notların bu ikinci cildi servo mekanizmalarda fırçasız motorlar kullananlar kadar elektrik ve mekanik özelliklerini incelemekte olanlara da yardımcı olacaktır.


Sunuş


Elektrik motorları ile ilgili okuduğunuz bu notların EMO kanalı ile yayınlanması için başından beri desteğini esirgemeyen Orhan (Örücü) Ağabeyimize, derlemenin hazırlanmasında katkılarından dolayı Emre (Metin) ve Hakkı (Ünlü) kardeşlerimize teşekkür ederiz. Ayrıca bu tür mesleki yayınların e-kitap olarak çok düşük bedeller ile meslektaşlarına kazandırmak için bu yayın portalını oluşturma kararı alan 42. Dönem EMO Yönetimine bu öncü rölünden dolayı teşekkür ederiz.

E-Kitabı Derleyen ve Yayına Hazırlayan
İbrahim Aydın Bodur


İçindekiler


Bölüm 1   Fırçalı DC Motorlar
1.1   Giriş
1.2   İşletim ilkeleri
1.3   Yüklü Motor
1.4   Motorun Beyan Değerleri
1.5    Fırçalı Servomotor

Bölüm 2   Fırçasız Makina
2.1    Giriş
2.2    Fırçasız Motorun Yapısı ve Çalışma İlkeleri
2.3   Üç Sargılı Fırçasız Motor
2.4   Sürekli Mıknatıslar ve Manyetik Alanlar
2.5   Özellikler

Bölüm 3   Fırçasız Komutlama
3.1   Giriş
3.2   Algılayıcılar
3.3   Güç Elektroniği
3.4   Üç Fazlı Komutlama
3.5   Motor-Algılayıcı Kombinasyonu

Bölüm 4   Motor ve Yük Dinamikleri
4.1   Giriş
4.2    Motor Kontrolü
4.3    Motor Eşitlikleri
4.4   Yük Ataletinin Değişimi
4.5   Optimizasyon
4.6   Burulma Rezonansı

Bölüm 5   Motor Beyan Değerleri ve Motor Seçimi
5.1    Giriş
5.2    Motorun Isınması
5.3    Stabilite Nominal Değerleri
5.4    Kesintili Tork
5.5    Artan Hareket
5.6    Uyarılar

Ekler: Birimler ve Semboller

 
  kitap.emo.org.tr
  
COPYRIGHT © 2010 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18
 

 
KEY İnternet Hizmetleri