TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar Kategoriler e-Kitaplar Yeni Kitaplar Çok Satılanlar Arama

SEPETİM: (Boş)

ELEKTRİK TESİSLERİNDE DOLAYLI DOKUNMAYA KARŞI KORUMA VE TOPRAKLAMA


Adet:

Fiyatı:

15.00 TL


Sepete Ekle

Yazar Adı:

İSA ÖNDER İLİSU

ISBN No:

978-605-01-0035-8


Yayın No:

EG/2010/1

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

109


 

Giriş


Elektrik enerjisi ve tesisleri hayatımıza geniş ölçüde girmiştir. Bugün artık elektrik enerjisinden yararlanmadan yaşamanın kolay olmadığını söyleyebiliriz. Elektrik enerjisi sayılamayacak kadar çok yerde işimizi kolaylaştırırken, elektrikli işletme araçlarında oluşan yalıtım bozuklukları vb. hatalar, insanlar ve diğer canlılar için tehlike doğurabilir.

Bu tehlike " Elektrik Çarpması " olarak adlandırılır. Yalıtım bozuklukları yangınlara da yol açabilir. İnsanların ve diğer canlıların elektrik çarpması olayı etkisinde kalmaları için vücutlarının iki ayrı noktasının farklı elektriksel potansiyellerde olması ve bu sebeple üzerlerinden akım geçmesi gerekir.

Bir kişinin gerilim altındaki tesis bölümlerine dokunması doğrudan veya dolaylı yollardan olabilir. Bu çalışmada dolaylı yoldan dokunma sonuçları ve koruma yöntemleri ele alınacaktır. Doğrudan dokunmaya karşı alınan önlemler yapısal ve mekanik önlemler ile yalıtma olarak özetlenebilir.


Kredi kartınızla online ödeme yapmak istemiyorsanız veya sorun yaşıyorsanız banka havalesi veya eft yolu ile ödeme yapabilirsiniz.
Ödeme Bilgileri
İş Bankası Yenişehir Şubesi (4218) 5110 No‘lu Hesap (IBAN TR490006400000142180005110)
Açıklama kısmına almak istediğiniz yayın/yayınların adını yazınız.
Ödeme Tutarına 5 TL Kargo ücreti eklemeniz gerekmektedir.
Ödeme yaptıktan sonra dekontu (0312) 417 38 18 No�lu faksa veya emo@emo.org.tr e-posta adresine gönderiniz.

 


Sunuş


Çağdaş bir gereksinim olan elektriğin sayılamayacak kadar çok kolaylığı, yaşamımıza getirdiği olanaklar ve konfor yanında, taşıdığı tehlikeleri de gözardı etmemek gerekiyor. Tesislerin yapımı ve kullanımının kurallara uygunluğunun , can ve mal güvenliğindeki önemini belirtmek gerekiyor. Yönetmelik, norm ve standartlara uygun olarak yapılmamış tesislerin, kamuoyuna yansımayan, özellikle kalite ve iş verimini düşüren sonuçlarının gözardı edilemeyecek boyutta olduğu da bilinmelidir.

Artık çağımızın yaşamsal bir gereksinimi olan elektriğin kullanımmda topraklama ve elektrik tesislerinde güvenliğin yerini, güvenlik ve kaliteyi sağlamak konusunda birinci planda rol alan elektrik mühendislerinin yaşamdaki önemini göstermek üzere yapılan çalışmalara ek olarak elimizdeki bu kitabı da sizlere sunmayı bir görev biliyoruz.

21.08.2001 tarihinde yayınlanan "Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği" ile elektrik tesisleri sektöründe konuya karşı ilginin arttığı gözlenmiştir. Elektrik Mühendisleri Odası‘nın katkı ve organizasyonu ile çok sayıda yerde seminerler yapıldığı gibi konuyu açıklayıcı toplantılarda düzenlenmiştir. Bu çalışmalarda büyük emeği ve katkısı olan İstanbul Teknik Üniversitesi emekli öğretim görevlisi Elk. Yük. Müh. Sayın İsa İLİSU‘nun hazırlamış olduğu bu çalışma odamızca düzenlenecek seminerlerde kullanılmak üzere basılmıştır. MİSEM kapsamında yetkilendirme belgesi verilecek şekilde başlayan Topraklamalar eğitimlerimizde yaklaşık 400 üyemiz belge almıştır.

Şubat 2004 tarihinde İstanbul şubemizce basılan değerli hocamız Prof. Dr. Mustafa BAYRAM‘a ait "Elektrik Tesislerinde Güvenlik ve Topraklamalar" kitabı ile birlikte bu çalışmanın konu ile ilgili herkese yararlı olacağını ümit ediyoruz.

MİSEM çalışmaları kapsamında 3. kez basımı gerçekleştirilen bu çalışmaya emeği geçen herkese ve özellikle eserin sahibi Sayın İsa İLİSU‘ya teşekkürü borç biliriz.

Saygılarımızla

TMMOB
Elektrik Mühendisleri Odası
40. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı
Kemal B. ULUSALER


 
  kitap.emo.org.tr
  
COPYRIGHT © 2010 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18
 

 
KEY İnternet Hizmetleri