TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar Kategoriler e-Kitaplar Yeni Kitaplar Çok Satılanlar Arama

SEPETİM: (Boş)

TMMOB TÜRKİYE 6. ENERJİ SEMPOZYUMU: KÜRESEL ENERJİ POLİTİKALARI VE TÜRKİYE GERÇEĞİ


Adet:

Fiyatı:

10.00 TL


Sepete Ekle

ISBN No:

978-9944-89-508-8


Yayın No:

SK/2008/5

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

760 S.


 

Giriş


Kredi kartınızla online ödeme yapmak istemiyorsanız veya sorun yaşıyorsanız banka havalesi veya eft yolu ile ödeme yapabilirsiniz.
Ödeme Bilgileri
İş Bankası Yenişehir Şubesi (4218) 5110 No‘lu Hesap (IBAN TR490006400000142180005110)
Açıklama kısmına almak istediğiniz yayın/yayınların adını yazınız.
Ödeme Tutarına 5 TL Kargo ücreti eklemeniz gerekmektedir.
Ödeme yaptıktan sonra dekontu (0312) 417 38 18 No�lu faksa veya emo@emo.org.tr e-posta adresine gönderiniz.


Sunuş


 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği adına düzenlenen ve sekretaryasını Elektrik Mühendisleri Odası‘nın yaptığı TMMOB VI. Enerji Sempozyumu 22-23-24 Ekim 2007 tarihinde Ankara‘da gerçekleştirilecektir.

Temel bir insan hakkı olarak kabul edilen enerji; ucuz, sürekli ve kaliteli şekilde sunulması gereken bir kamu hizmetidir. Küreselleşme süreciyle birlikte sermayeye yeni alanlar açma arayışının hedef olarak seçtiği en önemli alanlardan biri, enerji olmuştur. TMMOB Enerji Sempozyumlarının on yıllık geçmişinde;

•- Ulusal ve Kamusal Enerji Politikaları

•- Küresel Enerji Savaşları

•- Küreselleşmenin Enerji Alanında Yapısal Değişim Programı

•- Kamusal Planlama ve Alternatif Enerji Politikaları

•- Enerji ve Çevre

•- Enerji Alanında Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeler,

gibi konular irdelenmiş ve tartışmaya açılmıştır.

Uluslararası Enerji Ajansı‘nın tahminlerinde, Dünya enerji tüketiminin 2005-2030 yılları arasında yüzde 50‘den fazla artacağı öngörülmektedir. Fosil yakıtların rezervlerinin sınırlı olması artan enerji talebi arz güvenliğini tehlikeye sokmakta, enerji üzerinde oynanan oyunlar ve yapılan pazarlıklar da her geçen gün yoğunlaşmaktadır.

ABD‘nin önce Afganistan, ardından Irak işgali, günümüzde Ortadoğu ve özellikle İran ile Suriye‘ye yönelen tehdit süreci, Rusya ile Avrupa Birliği arasında gündemden düşmeyen gerginlikler, Dünya yüzeyinde hem enerji kaynaklarının bulunduğu bölgelerin hem de pazarların kontrol edilmesi için yürütülen kaygı verici bir yarışı sergilemektedir. Enerji hatlarının "geçiş güzergahı" olarak görülen Türkiye, hegemonik güçlerin çıkarları doğrultusunda oluşturulan senaryoların içine yerleştirilmekte, jeopolitik ve stratejik konumuyla bu kargaşanın ortasında kalmaktadır.

IMF ve Dünya Bankası direktifleriyle şekillenen enerji politikaları doğrultusunda Türkiye‘de 1980‘lerden itibaren uygulanan neoliberal politikalar ile enerji alanının serbestleştirilmesi- özelleştirilmesi hedeflenmiş, bu amaçla çok sayıda yasal düzenleme yapılmış, kamunun enerji alanını özel sermayeye terk etmesi için pek çok uygulama gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamaların bir kısmı yargı sürecinden dönerken, hükümetler de her seferinde günü birlik yasal düzenlemelerle yargı kararlarını uygulamak yerine yok saymayı tercih etmişlerdir.

Enerji; 2001 yılında çıkarılan ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘nun kurulmasını sağlayan bir yasa ile kamunun dışarıda bırakıldığı ticari bir alan haline dönüştürülmüştür. Kimin hangi konuda yetkili ve sorumlu olduğu bile tam olarak anlaşılamayan bir karmaşa yaratılmıştır. Kamunun yatırım yapmasının yasaklandığı bu ortamda özel sektör beklenen yatırımları gerçekleştirmemiş, özellikle elektrik enerjisi alanında arz güvenliği tehdit altına girmiştir. Doğalgaz bağımlılığı en yüksek noktada olan Türkiye‘de, elektrik enerjisindeki arz güvenliği gibi, bu konuda da her yıl bıçak sırtı bir denge tutturulmaya çalışılmaktadır. Ülke kaynaklarının değerlendirilmesini sağlayacak, Türkiye koşullarına uygun ve teknolojik gelişmeleri takip eden, uzun vadeli, merkezi ve kamusal planlamayı esas alan, sosyal, ekonomik ve çevresel politikalar ile bütünleşik bir enerji politikasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Tüm bu gelişmeler ışığında, VI. Enerji Sempozyumu‘nun; enerji alanının Dünya‘da ve Türkiye‘de yaşanan güncel gelişmeleri de içerecek biçimde her yönüyle irdeleneceği, ulusal ve kamusal çıkarları savunan politika ve önerilerin tartışılacağı bir platform olması amaçlanmaktadır.

VI. Enerji Sempozyumu Sekretaryası
Elektrik Mühendisleri Odası


 
  kitap.emo.org.tr
  
COPYRIGHT © 2010 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18
 

 
KEY İnternet Hizmetleri