TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar Kategoriler e-Kitaplar Yeni Kitaplar Çok Satılanlar Arama

SEPETİM: (Boş)

BENİ AKKUYULARDA MERDİVENSİZ BIRAKTIN


Ücretsiz e-Kitap

ISBN No:

978-605-01-0809-5


Yayın No:

GY/2016/625

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

39


 

Sunuş


 Elektrik Mühendisleri Odası olarak ülke gündemi ve enerji politikalarına dair görüşlerimiz 61 yıldır kamu yararını, insan ve doğa sağlığını gözeterek oluşturulmuştur. "Nükleer Enerji Santralleri" tartışmaları başladığı günden itibaren de bu bakış açısıyla hareket ettik. Sözümüz ve tarafımız herzaman halk için halktan yana olmuştur.

Bizler nükleer enerji santralleri ile ilgili yaratılan kamuoyu algısını biraz olsun değiştirebilmek, hakikati biraz olsun gün yüzüne çıkarmak için çabalamaya her zaman devam edeceğiz. Bu çabaların bir ürünü olan ve aramızdan ayrılan üyelerimiz sevgili Ataman Kınış ve Kenan Özgör anısına düzenlenen, "Beni Akkuyularda Merdivensiz Bıraktın" isimli panelin bant çözümlerini siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Nükleer enerjinin pahalı, tehlikeli bir elektrik üretim teknolojisi olduğu artık herkes tarafından kabul edilmektedir. Nükleer santral ile dünyamız, ülkemiz ve gelecek nesiller adına üstlenilen risk, teknolojik gelişmelerle aşılabilecek bir boyuta sahip değildir. Nükleer atıkları kalıcı olarak bertaraf etme ve güvenli olarak depolama olanağı yoktur. Nükleer sızıntıyı yüzde 100 güvenlikle engelleme olasılığı da bulunmamaktadır. Bunlar karşılığında üstlenilen risk ise bir bölgenin yaşam alanı olmaktan tamamen çıkması, milyonlarca yıl sürecek öldürücü etkilerin taşınması anlamına gelmektedir. Bu risk, 2011 yılında Japonya`da Fukuşima Nükleer Santral kazasıyla yaşanmıştır. Bu kazanın zararları artarak devam etmektedir. 2013 yılında yapılan bir hesaplamada yalnızca maddi zararların temizlenmesinin 110 milyar dolara mal olacağı belirtilmiştir.

Nükleer enerji santralleri ve etkileri ile ilgili hemen hemen tüm soruların tartışılarak ortak bir fikir üretimine girildiği bu çalışmada sevgili yazar Filiz Yavuz`un "Beni Akkuyularda Merdivensiz Bıraktın" kitabından yola çıktık. "Nükleer enerji gereklilik mi? Enerjide dışa bağımlılığı azaltır mı? Nükleer atıklar insan ve doğa sağlığı açısından neyi ifade etmektedir? Atık sorunları nasıl çözülür?..." gibi birçok sorunun cevabının arandığı bu çalışmayı keyifle okumanızı dileriz.


Dosyalar

BENİ AKKUYULARDA MERDİVENSİZ BIRAKTIN (1654 KB)

 
  kitap.emo.org.tr
  
COPYRIGHT © 2010 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18
 

 
KEY İnternet Hizmetleri