TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar Kategoriler e-Kitaplar Yeni Kitaplar Çok Satılanlar Arama

SEPETİM: (Boş)

DELİKANLI ÇAĞIMIZDAKİ CEVHER:TARIK ÖZKER


Ücretsiz e-Kitap

Yazar Adı:

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

ISBN No:

978-9944-89-637-5


Yayın No:

EMO/GY/527

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

48


 

Giriş


Baskılı halini Şubelerimizden ücretsiz temin edebilirsiniz.


Sunuş


7 Eylül 1977 günü kaybettiğimiz İTÜ Elektrik Fakültesi Devreler ve Sistemler Kürsüsü‘nün kurucusu Prof. Dr. Tarık Özker‘i, 35 sonra arkadaşları ve öğrencilerini bir araya getirerek anmak çok değerli bir girişimdi.
Odamız son dönemlerde birçok anma etkinliğine imza attı. Bu durum, kurumsal yapımızın gelişimi ile birlikte örgütsel hafızamızın bizleri ortak değerler bütününe kalıcı olarak taşıdığını göstermesi açısından mutluluk verici.
Bugün biliyoruz ki meslek odamızda kimlerin aktif olarak görev aldığından bağımsız olarak sürekli gelişen ve yenilenen ortak bir kültürümüz, değerlerimiz, bunları var eden insan öykülerimiz, sonuçta her geçen gün kalıcılaşan tarihsel zenginliklerimiz var.
İçinde bulunduğumuz dönemde TMMOB ve Odamız üzerine piyasacı ve gerici iktidar çevrelerince oynanan oyunlara, yaşanan karabasan günlere, baskı ve yasak politikaları ile örgütlülüğümüzün dağıtılmak, yok edilmek istenmesine karşı hala ayakta dimdik durmamız ve özellikle değerlerimizi anmaya devam etmemiz ise bugün daha da anlamlıdır.
Sevgiyle özlemle andığımız her insanımızda bir kez daha yenileniyoruz. Tarık Özker‘le, Nusret Yükseler‘le, Güney Gönenç‘le, Serhat Özyar‘la, Ahmet Altay Varol‘la, Halil Eker‘le, Hasan Balıkçıyla, Şahin Özgül‘le, Bedri Karafakıoğluyla, Alaattin Anahtarcıyla, Tülin Aydın Bakır‘la ve burada ismini sayamadığım onlarca yolumuzu aydınlatan insanla daha çok güçleniyoruz.
Tarık Özker Hocamızı ve birçok değerimizi anmayı hepimiz için ortak bir sorumluluk olarak görürken sadece bir görevden söz etmiyorum. Yarattığımız tarihsel değerlerimizin ve bugüne dek sözümüzü sürdürüyoruz olmamızın altyapısında bizlere bırakılan birikimden söz ediyorum. Bu birikim, Tarık Özker‘in şahsında her şeyin tüketime endekslendiği bir çağda bizleri büyüten ve umutlandıran bilimsel düşüncenin eğitimle yoğrulduğu, aydınlanmaya dair uzun bir yol öyküsüdür.
Evet, Değerli Bilim insanı Tarık Özker‘i saygıyla anıyoruz. Anıyoruz, çünkü hocamızın kimliğinde kendimizi yeniden birbirimize tarif etmek, birbirimizle olan hukukumuzu anımsamak ve hepsinin ötesinde, kendimizle yüzleşmek istiyoruz. Anıyoruz, çünkü Tarık Özker hocamızı anmanın geçmişimize sahip çıkmak, bugünü geçmişin değerleri üzerinden yeniden yorumlamak anlamına geldiğinin farkındayız.
Anıyoruz, çünkü böyle bir anma ile bugüne kadar ürettiklerimize bugünümüze ve geleceğe ait sorumluluk alıyoruz. Tarık Özker‘i anıyoruz çünkü sürdürdüğümüz mücadelenin öznesi olan insana, insani değerlere vurgu yapıyoruz. O değerlere yabancılaşmadığımızı, bencilleşmediğimizi, ortak sevinç ve hüzünlerle birlikte dayanışma içinde olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.
Evet, bir yönüyle Tarık Özker‘i anarak yola devam ettiğimizi, kendimize dostlarımıza ve yoldaşlarımıza deklere etmek istiyoruz. Anmak, yüreğimizdeki insan sevgisinin derinliğine, hafızamızın gücüne inanmaktır. Anmak, neticede yorgunluklarımızı atmak üzere birbirimize sırtlarımızı yaslamaktır.
Sonuçta; böyle bir anma etkinliği ile hiç kuşkusuz TMMOB Yasasının değiştirilmesine karşı da, YÖK Kanunu hazırlıkları ile üniversiteler üzerinde yeni sorun alanları yaratılmasına da, Haziran ayından bu yana hiçbir hukuki dayanağı olmayan bir YÖK görüş yazısını gerekçe göstererek İTÜ Rektörlüğünün hukuksuz ve vicdansız bir şekilde toplu işten çıkarmaya dönüşüyor olan asistan kıyımı yapmasına da HAYIR demenin ortak zeminlerini yaratıyoruz.
Böyle bir anmanın öncülüğünü yapan sayın Selçuk Esen başta olmak üzere bu etkinliğin hazırlık sürecinde görev almış Sayın; Erdener Ildız, Osman Bahadır, Süleyman Balkan, Renan Rızvanoğlu, Tuncay Çaylı ve Ersin Kaya‘ya EMO Yönetim Kurulu adına bir kez daha en derin
teşekkürlerimi sunuyorum.
 
Cengiz Göltaş
EMO Yönetim Kurulu Başkanı

Dosyalar

DELİKANLI ÇAĞIMIZDAKİ CEVHER:TARIK ÖZKER (5206 KB)

 
  kitap.emo.org.tr
  
COPYRIGHT © 2010 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18
 

 
KEY İnternet Hizmetleri