TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar Kategoriler e-Kitaplar Yeni Kitaplar Çok Satılanlar Arama

SEPETİM: (Boş)

HEP ARANIZDA OLACAĞIM, FREDERİC JOLİOT-CURİE`NİN YAŞAMÖYKÜSÜ


Adet:

Fiyatı:

6.00 TL


Sepete Ekle

Yazar Adı:

GÜNEY GÖNENÇ

ISBN No:

978-9944-122-23-8


Yayın Yeri:

İSTANBUL

Sayfa Sayısı:

235


Anahtar Kelimeler:

Güney Gönenç, EMO, Hep aranızda olacağım

 

Giriş


Kredi kartınızla online ödeme yapmak istemiyorsanız veya sorun yaşıyorsanız banka havalesi veya eft yolu ile ödeme yapabilirsiniz.

Ödeme Bilgileri
İş Bankası Yenişehir Şubesi (4218) 5110 No‘lu Hesap (IBAN TR490006400000142180005110)
Açıklama kısmına almak istediğiniz yayın/yayınların adını yazınız.
Ödeme yaptıktan sonra dekontu (0312) 417 38 18 Nolu faksa veya emo@emo.org.tr e-posta adresine gönderiniz.

Yayınımız ücretini ödemenizden sonra size pdf veya epub biçiminde e-posta ile tek kullanımlık link gönderilecektir. Link ile ilgili sorununuzda lütfen emo@emo.org.tr adresine eposta gönderiniz. Tarafınıza ayrıca baskılı bir kopya gönderilmeyecektir.


Sunuş


 Hep Aranızda Olacağım uzun süredir piyasada bulunamıyordu. Bu nedenle Yordam Kitap‘ın yeni basım önerisini sevinerek kabul ettim. Bu basımda emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Kitabın birinci basımından bu yana 25 yıl geçti. İlk yayınlandığında Frederic Joliot-Curie üzerine yazılmış kitapların sayısı -bilebildiğim kadarıyla- beşi geçmiyordu. Günümüzde pek çok kitap ve makale yayınlanmış durumda. bunlardan inceleyebildiklerimi alıntı yapılanlar ve yapılamayanlar olarak iki ayrı listede belirttim. Kitabın odaklandığı dünyadaki ilgi çekici gelişmeleri, oylumu fazla büyültmeden, eklemeye çalıştım. Ama fiziğe ilişkin bölümlerde değişiklik yapmadım; bunu, örneğin, nötrino "kütlesi ve yükü sıfıra eşit bir parçacık" denmesinden de görebilirsiniz.

Bu kitap ülkenin çok koyu karanlık içinde olduğu bir dönemde yazıldı ve yayınlandı. O dönemden belleğimde kalan ilk anımı yazayım. Birincisi şöyle: kitabın yedinci bölümünün başlığı altındaki ("Yaşamak isteyen..." diye başlayan) alıntının altına yazarın adını koymaktan korkmuştuk; düşünebiliyor musunuz, o alıntı imzasız yayınlandı! İkinci anı: kitap yayınlandığında Barış Derneği‘nin bütün yönetim kurulu üyeleri tutukluydular. Onlardan biri, bu kitabın yazılmasında önemli katkısı olan sevgili kardeşim Haluk Tosun, bir tutukevinden öbürüne "sevk" konumundaymış, şöyle anlatıyor durumu: "Ellerim arkadan kelepçeli, beton zeminde oturmuş, sol yanımda yorganım, torbam, sevk cemsesinin gelmesini bekliyorum... Bir er gelen postayı karşı duvarın dibine yığdı. Rastlantı olacak, en üstte senden gelen kitap paketi... Adım gibi eminim, içinde Hep Aranızda Olacağım var. Uzanıp almam olanaksız... İyi yüzlü bir er nişanladım, kardeş şu üstteki paketi hele bir aç, içindekini getir, bana göster, dedim..." 

Barışı savunanların "saadetlerini, milletlerin sefaleti üzerine korumak isteyenler"e karşı savaşım sürüyor, sürecek. Frederic Joliot-Curie bu savaşımda hep aramızda olacak.

Güney Gönenç 


İçindekiler


 Üçüncü Basıma önsöz

Önsöz

Birinci Bölüm - İlk Yıllar

İkinci Bölüm - Pierre ve Marie Curie

Üçüncü Bölüm - İnsanlığa Sunulan Meşale

Dördüncü Bölüm - Çekirdek Bölünüyor

Beşinci Bölüm - Savaş Yılları

Altıncı Bölüm - Bilim: Ölüm İçin Mi, Yaşam İçin Mi 

Yedinci Bölüm - Savaş Mı, Barış Mı?

Sekizinci Bölüm - Ben Hep Aranızda Olacağım

Kaynakça

Dizin

Fotoğraflar 


 
  kitap.emo.org.tr
  
COPYRIGHT © 2010 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18
 

 
KEY İnternet Hizmetleri