TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar Kategoriler e-Kitaplar Yeni Kitaplar Çok Satılanlar Arama

SEPETİM: (Boş)

MÜHENDİSİN HAKLARI VE YETKİLERİ


Ücretsiz e-Kitap

Yazar Adı:

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

ISBN No:

978-605-01-0124-9


Yayın No:

GY/2011/6

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

60


 

Sunuş


 Yaşamın tüm zamanlarında mühendislik tam da yaşamın içinden doğdu ve gelişti. İnsanlık tarihiyle birlikte farklı dönemlerde farklı gerekliliklerle mesleki formasyon kazanarak yoluna devam etti.

Bugün için farklı bir çok meslek alanıyla bahsi geçen mühendislik mesleği, Türkiye`de 23 mühendis Odasını bünyesinde barındıran TMMOB ile; insanlığa ve yaşama sahip çıkarak gelişimini sürdürmeye örgütlü bir biçimde devam ediyor.

EMO ise, TMMOB`ye bağlı 23 Odadan biri. Elektrik, Elektronik, Elektrik-Elektronik, Elektronik ve Haberleşme, Bilgisayar ve Biyomedikal mühendislerinin üye olduğu EMO`nun üye sayısı 14 ildeki şubeleri ile 40 bini aşmış durumda.

Mühendislik mesleğinin vücut bulduğu mühendislerin bir kısmı geçmişten bu güne hayat verdikleri meslek odaları ile iletişim içinde iken bir kısmı henüz meslek odası ile bağ kurmadan; çalışma yaşamlarını sürdürüyor. Türkiye`de sayıları hızla artan üniversiteler ve bünyelerindeki mühedislik fakulteleri ile her geçen yıl mezun olan mühendis sayısı artıyor fakat bu artışla aynı hızda devam eden bir TMMOB üyeliği artışından bahsetmek mümkün olmuyor. Mühendislerin meslek odaları ile kurduğu ilişkilerin zayıflaması ise gerek mesleğin icrası sırasında ve gerekse çalışma yaşamlarında bir dizi sorunun artmasına yol açıyor.

Günümüzde mühendislerin çalışma yaşamında ve mesleklerinin icrası sırasında karşı karşıya kaldıkları sorunları şu iki temel argümanla kategorilendirmek mümkün görünüyor: çalışma yaşamında bütün emek alanlarına sirayet eden güvencesizliğin mühendislik emeği içinde de yaygınlaşması ve mühendislik bilgisinin, formasyonunun kamu yararına kullanılmadığı örneklerin politik olarak sistemleştirilmesi.

Elbette ki mühendislik mesleğinin ve mühendislerin yaşadığı sorunlar güncel politik yaşamdan bağımsız bir biçimde var olmuyor ve elbetteki güncel politik yaşama karşı alternatif deneyimler gelişmeden, geliştirmeden yok olmayacak.

Mühendislerin ve mühendislik mesleğinin güncel sorunlarına karşı yapılacaklar

meslek odaları çalışmalarında yaygınlaşırken, bu yaygınlaşmayı birikimlerimiz ve bu birikimlerle açığa çıkan temel ilkelerimizle sağlamlaştırmak üzere başlattığımız çalışmamız ‘Mühendisin Hakları ve Yetkileri` kitabı ile somutlaştı. Kitapta; TMMOB`ye, TMMOB özelinde Odamız EMO`ya genel bir bakışı, mühendislik sorumluluğu, görev ve yetkileri ile birlikte yasal mevzuatlara yalın bir biçimde bakmayı hedefledik. Amacımız bu yalınlığın içerisinden mühendislerin bilimsel bilgilerini ve teknik formasyonlarını sunarken karşı karşıya kaldıkları sorumluluklar ve çalışma yaşamlarında yaşadıkları güvencesizleşmeyi derinlemesine konu edinen yeni çalışmaları yaratmak.

Mesleğimize, yaşamımıza ve geleceğimize sahip çıkarken ‘Mühendisin Hakları ve Yetkileri` kitabının yol açıcı olması dileği ile...


İçindekiler


 TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ‘NİN 7

TEMEL İLKELERİ ve ÇALIŞMA ANLAYIŞI 7

TMMOB NEDİR? 11

EMO NEDİR? 17

MÜHENDİS KİMDİR? 19

İMZA YETKİSİ 21

EMO ÜYELERİNİ İLGİLENDİREN KANUN, TÜZÜK VE

YÖNETMELİKLER 45

MÜHENDİSLİK ÇALIŞMA ALANLARI 49


Dosyalar

MÜHENDİSİN HAKLARI VE YETKİLERİ (578 KB)

 
  kitap.emo.org.tr
  
COPYRIGHT © 2010 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18
 

 
KEY İnternet Hizmetleri