TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar Kategoriler e-Kitaplar Yeni Kitaplar Çok Satılanlar Arama

SEPETİM: (Boş)

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI'NDAN E-KİTAP'LAR

Yayına Giriş Tarihi: 02.11.2010
Güncellenme Zamanı: 02.11.2010 21:18:14

 

 
EMO 42. Dönem'de bir yayın portalı oluşturuyor. Bu yayın portalı üzerinde, daha önce de sürdürmekte olduğumuz, basılı dergilerimizin İnternet sürümleri, basılı kitaplarımızın tanıtımları ve çevrim içi satın alma olanakları ile doğrudan İnternet üzerinden bilgisayarınıza indirebileceğiniz e-kitapları çok düşük bedellerle edinebilme olanağına sahip olacaksınız. İnternet sitemiz üzerinden e-kitap dağıtım hizmetini, yakında hizmete girecek olan EMO Yayın Portalı'nın öncülü olan, sitemizin yayın bölümünde yer alan e-kitaplarla uzunca bir süredir veriyorduk. Yayınlarımızı izleyenler hatırlayacaktır, ilk e-kitabımız, EMO üyesi Arif Künar'ın "Neden Nükleer Santrallere Hayır" kitabının PDF baskısıydı. Hükümetin Akkuyu'da nükleer santral kurma inadı maalesef hala kırılamadı. Dört yıl önce bastığımız bu kitap hala güncel!
 

EMO‘nun İnternet sitesi üzerinden hizmete giren bu yeni sitemizde çok e-kitapla hizmete açıldı. Şu anda yayına hazırlanmakta olan Elektrik Tesisat Notlar, on farklı PDF dosyası olarak hazırlanıyor. Notların bütünü, geçen sene yitirdiğimiz Elektrik Mühendisi Mehmet Turgut Odabaşı‘nın, Group Schneider Elektrical Design Guide ve Industrial Electrical Network Design Guide, Chevron Company Electrical Manual, Siemens Electrical Installa¬tion HB, ABB Electrical HB ve Electrical Motor Guides ile Soft Starter HB, Telemecanique Group‘un Technical and Application Guidance for Contractors, NAVFAC‘in Electrical Engineering Design Criteria, Mehmet İnan‘ın Orta Gerilim Şebekeleri vb. bir çok kaynaktan yararlanarak ve daha önemlisi, senelerce elektrik mühendisi olarak çalıştığı BOTAŞ‘tan edindiği deneyimlerin yardımıyla yazdığı yazılardan derlendi. Yazdıklarının önemlice bir kısmı Elektrik Tesisat Mühendisleri Dergisi ile Kaynak Elektrik ve 3e Electrotech dergilerinde senelerce yayınlandı. Sağlığında notlarının bir kısmı derlenerek "Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri El Kitabı" Bileşim Yayınları‘ndan yayımlanmıştı. En büyük isteği elinde biriktirdiği notlarını, deneyimlerini, kendi meslek örgütü EMO aracılığı ile yayımlamaktı. Bu niyetin gerçekleştirilmesi için, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği‘nden okul arka¬daşı Orhan Örücü‘nün de çabaları ile kitap başlıkları ve konular belirlendi. Bu çalışmayla, geçen yıl yitirdiğimiz Mehmet Turgut Odabaşı‘nın deneyimlerini, birikimlerini gelecek kuşaklara aktarabilmeyi umut ediyoruz.

Turgut Odabaşı‘nın notlarının bir kısmı, dergilerde yazdıkları ve yararlandığı kaynaklar taranarak, e-kitap olarak derleniyor. İlk beş bölüm hazırlığı tamamlanmış bulunuyor. İlk bölüm, bir elektrik tesisat projesinin başlangıç fazı olan temel tasarım safhasını konu alıyor. Elektrik tesisleri tasarımında göz önüne alınması gereken temel esaslar, yüklerin belirlenmesinden başlayarak temel tasarım ve projelendirme, içinde şebeke yapısının, kısa devre akımlarının, güçlerin, transiyenlerin, harmoniklerin, jeneratörün, trafoların, koruma sistemi vb. tüm detayların belirlendiği detay tasarımın anlatıldığı "Dizayn Prosedürü" başlıklı birinci bölüm, 75 sayfa yer tutuyor.

"Tesis Yükleri ve Besleme Sistemine Etkileri" başlıklı ikinci bö¬lümde ise, enkandesan, floresan lambalar, deşarj lambalı armatürler, asenkron motorlar, ark ocakları, endüksiyon ocakları, direnç ocakları, elektrikli buhar jeneratörleri, mikro dalga araçlar, hassas elektronik araçlar, bozunmalar, kompanzasyon ve bağlantı hesaplarını da içeren direnç kaynak makinalarının detaylandırıldığı konuları kapsıyor. Bu bölüm toplam 60 sayfadan oluşuyor.

"Şebeke Konfigürasyonu" ile ilgili üçüncü bölümde, dağıtım şebekelerinin genel yapı tipleri, şebeke konfigürasyonunun belirlenmesi için işlem sırası, tesis besleme şekli, dağıtım gereklilikleri, hatalar, kısa devreler, yük darbeleri, yük darbelerinin azaltılması için neler yapılması gerektiği, yüksek gerilim (YG) indirici istasyonların konfigürasyonları, orta gerilim (OG) dağıtım merkezleri, OG panoları, OG şebeke yapıları, alçak gerilim (AG) şebeke yapıları, AG panoları vb. konular 90 sayfa içerisinde ayrıntılandırılıyor.

"Güç Kalitesi" ile ilgili dördüncü bölüm, 150 sayfadan oluşuyor. Bu bölümde, güç kalitesini düşüren şebeke bozukluklarının nedenleri, frekans değişimleri, aşırı gerilimler, gerilim çökmeleri, endüstriyel şebekelerdeki karışıklıklar, fliker olayı, endüstriyel şebekelerde dinamik stabilite, asekron makinalar, alçak gerilim TN sistemleri, harmoniklerin etkisi vb. konular yer alıyor.

"Güç Kaynakları" ile ilgili beşinci bölüm ise 180 sayfa civarında bir içerikten oluşuyor. Genel dağıtım şebekesinden güç temini, jeneratörler, jeneratör grupları, acil besleme, transfer şekilleri ve senkronizasyon, tiplerinden başlayarak, sargıları, güçleri, bağlantıları vb ile transformatörler, çeşit¬lerinden, çalışma ilkelerine, bağlantıları ve tamamlayıcı ekipmanlarına kadar UPS‘ler bu bölümde ele alınıyor.

"İletkenlerin Boyutlandırılması" üzerine olan ve 250 sayfayı aşan altıncı bölüm, kablolar, kabloların özellikleri, tesis edildikleri ortamlar, toprakta ya da havada özellikleri, kablo taşıyıcıları ve tutucularına kadar hemen her şeyi kapsamakta.

Hazırlanması devam eden "Elektrik Motorları ve Tahrik Sistemleri" konulu yedinci bölüm ise yine 200 sayfaya yakın bir e-kitap olacak. Sekizinci bölüm "Kısa Devre Hesapları", 9. bölüm ise YG ve OG Koruma Sistemleri üzerine konuları içerecek.

EMO Yayın Portalı için hazırlanan e-kitaplardan bir diğer dizi ise IDC Technologies‘in ek kurs mataryeli olarak hazırlamış olduğu notlardan derlenerek Elektrik, Elektronik, Enstrümantasyon ve Komünikasyon alanlarında hazırlanmış e-kitapçıklar olacak. İlki, Elektronik Notları: 8 bin 86 mimarisiyle bellek yapıları, görüntü sistemleri, adresleme ve veri yollarının mantığı ile kişisel bilgisayarlar konu ediliyor. Sayısal ve Analog Sinyaller, birbirlerine dönüştürülmesi, DSP sistemlerinden söz edilen kitap, bir terimler sözlüğü, kısaltmalar ve formüllerin içerildiği ekler bölümü ile sona eriyor. Elektrik Notları, yine yüz sayfanın üzerinde bir el kitabı mantığı ile hazırlandı. İçerik olarak güç kalitesi, güç kalitesi için elektrik koruma sistemleri, tali istasyonların otomasyonu vb. ile bir terimler sözlüğü ve elektrik konusu dahilinde formüllerin kapsandığı ekleri içermekte.

"Komünikasyon Notları" e-kitabı ise; veri iletişimi, endüstriyel ağ oluşumu, TCP-IP fiberoptik iletim vb. konuları içermekte. Yine terimler sözlüğü ile komünikasyon alanında formüllerin içerildiği ekleri ile 120 sayfayı bulan bir kitap. Notların sonuncusu ise "Enstrümantasyon Notları".Bu e-kitapta ise programlanabilir lojik kontrolörler, SCADA, telemetri ve proses kontrolünün temelleri ile veri edinimine dönük kısa bilgiler paylaşılmaktadır.
 
E-Kitaplar tarafımızdan yayınlandıkça üyelerimize ayrıca eposta ile iletilecektir.
 

Bu ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI'NDAN E-KİTAP'LAR 02.11.2010 gününden itibaren 12730 defa okunmuştur.

 
  kitap.emo.org.tr
  
COPYRIGHT © 2010 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18
 

 
KEY İnternet Hizmetleri